Inkubator "Pravo dece i mladih na umetnost" - 15. decembra od 10 časova

U sredu, 15. decembra sa početkom u 10 časova, u online formatu održaće se glavna aktivnost projekta Inkubator: pravo dece i mladih na umetnost, koji realizuje Udruženje za razvoj pozorišta za decu i mlade - ASITEŽ Srbija.

Projekat Inkubator: pravo dece i mladih na umetnost inspirisan je i pokrenut kao (re)akcija Udruženja ASITEŽ Srbija na Međunarodni manifest ASITEŽ-a (http://www.assitej-international.org/en/2020/09/manifest-assitej-a/ - kopirajte link u novom tabu), a sastoji se od glavnog i pratećeg programa.

Cilj ovog projekta je ukazivanje na položaj i značaj, te uticaj na bolju vidljivost i senzibilizaciju aktera u čijem fokusu delatnosti je pozorište za decu i mlade, kao i stvaranje vidljivog i interaktivnog prostora za dijalog, realizaciju razmene teorijskih i praktičnih iskustava o položaju kulture i umetnosti za decu i mlade u različitim oblastima. Glavno pitanje koje će se pokrenuti ovim programima odnosi se na koncepte i mogućnosti primene članova 13. i 31. Konvencije UN o pravima deteta, kao i na to šta je potrebno unaprediti od mehanizama kako bi se zajedničkim delovanjem, intersektorski, ali i interdisciplinarno, osnažila ova oblast.

Prateći program, namenjen studentkinjama i studentima pozorišnih smerova Fakulteta dramskih umenosti, održan je na FDU u petak, 3. decembra Nakon uvodnog izlaganja predsednice ASITEŽ-a Srbija Diane Kržanić Tepavac i predstavljanja ASITEŽ mreže, studentkinje i studenti pozorišnih smerova na FDU prisustvovali su interaktivnim predavanjima i radionicama Milene Bogavac, koja je predstavila OK metod - novi metod rada na razvoju mlade pozorišne publike, Milene Depolo koja je održala interaktivno predavanje pod nazivom „Deca nisu buduća publika“, te ukazala na značaj istraživačkog rada za potrebe pisanja dramskih tekstova za decu i mlade i Anđelke Janković, koja je predstavila svoje istraživanje u domenu muzeologije detinjstva.

Glavni program, koji će se održati 15. decembra u online okruženju, koncipiran je kao serija panel diskusija koje predstavljaju platformu za razmenu ideja, dobrih praksi i kreiranje preporuka za unapređenje rada u oblasti pozorišta za decu i mlade, kroz umrežavanje profesionalaca iz zemlje i inostranstva.

Prva panel diskusija nosi naziv “Deca i mladi u fokusu”, a poseban akcenat staviće upravo na praktičnu implementaciju članova 13. i 31. Konvencije UN o pravima deteta. Učesnice ove panel diskusije biće Yvette Hardie, predsednica ASITEŽ Južna Afrika, Maša Avramović, , pedagoškinja, istraživačica i nastavnica na Sodertorn univerzitetu u Stokholmu, aktivistkinja za dečja prava u kulturi i obrazovanju i Diana Kržanić Tepavac, predsednica ASITEŽ Srbija, dok će diskusiju moderirati Tatjana Nikolić, istraživačica saradnica na Fakultetu dramskih umetnosti i doktorantkinja kulturne politike.

Druga po redu panel diskusija nosi naziv “Izgradnja zajednice - mediji i umetnost za decu i mlade”, a usmerena je na preispitivanje značaja komuniciranja u medijima tema usmerenih na prava dece na kulturu, te posebno izvođačku umetnost. U ovoj panel diskusiji učestvovaće Anđelka Nikolić, pozorišna rediteljka, Jelena Popadić Sumić, zamenica odgovornog urednika Redakcije dečjeg programa RTS i urednica serijala "Plava ptica" i Petar Stanojlović, vanredni profesor na Fakultetu savremenih umetnosti, rukovodilac Dečje dramske grupe Radio Beograda, a moderatorka će biti Aleksandra Glovacki, teatrološkinja, dramaturškinja i urednica u programima kulture Radio Beograda.

Treća panel diskusija “Budućnost je već počela” pokriva važna pitanja usmerena na pristupe obrazovnog sektora, brigu o deci, odgojnim i vaspitnim procesima, novim metodama učenja koje doprinose većoj dostupnosti umetnosti za decu i mlade. U trećoj panel diskusiji učestvovaće prof.emerita Univerziteta umetnosti u Beogradu Milena Dragičević Šešić, dr Sunčica Milosavljević iz organizacije BAZAART i Dragana Ćećez Iljukić, profesorka srpskog jezika i književnosti, direktorka Filološke gimnazije u Beogradu. Diskusiju će moderirati dr Ksenija Marković Božović, Institut za pozorište film, radio i TV FDU i Koordinatorka za međunarodne odnose FDU.

Program možete pratiti putem sledećeg linka:

https://us02web.zoom.us/j/89089030134?pwd=NEhoZTBZVFVSZlRmeFQraUEweFZ4QT09 (kopirajte link u novi tab)

Rezultati projekta Inkubator, inicijative i primeri dobre prakse biće sastavni deo šire kampanje koja je planirana u okviru pripremne, 2022. godine, pred održavanje Svetske konferencije pozorišta za decu i mlade u Srbiji, u maju 2023, a koja će biti orijentisana upravo ka uvećanju vidljivosti i značaja prava dece i mladih na kulturu.

Projekat Inkubator: pravo dece i mladih na umetnost podržan je od strane Ministarstva kulture i informisanja Republike Srbije.